Linux Mandrake

 Pokyny k instalaci


Požadavky na systém

Ve většině případů stačí k instalaci MandrakeLinuxu pouze vložit instalační CD do CD-ROM mechaniky a restartovat počítač. Podívejte se prosím na bod 1.

POZNÁMKA:


Můžete také nainstalovat MandrakeLinux přímo do systému Windows 95/98/ME za použití Linuxu pro Windows. To nevyžaduje žádné rozdělování disku a instalace proběhne do adresáře ve Windows. Je to nejjednodušší cesta, jak zkusit MandrakeLinux bez modifikace stávající konfigurace. Běh systému je ale výrazně pomalejší než normální instalace. Pokud přeinstalujete systém Windows, přijdete tak o celý MandrakeLinux. Přejděte na bod 2 pro postup, jak instalovat Linux for Windows.

Způsoby, jak můžete nainstalovat MandrakeLinux:

  1. Start přímo z CD
  2. Instalace do systému Windows 95/98/ME
  3. Vytvoření instalační diskety ve Windows
  4. Ostatní instalační metody


1. Start přímo z CD

Z instalačního CD se dá nastartovat počítač. Ve většině případů stačí vložit CD do mechaniky a restartovat počítač. Dále následujte instrukce, které se objeví na obrazovce: stiskněte [Enter] pro start instalace nebo [F1] pro další nápovědu.

POZNÁMKA:

Na některých přenosných počítačem není možné nastartovat počítač přímo z CD. V těchto případech bude nutné připravit spouštěcí diskety. Pro další detaily přejděte na bod 3.

[na začátek stránky]


2. Instalace do systému Windows 95/98/ME

Pro instalaci MandrakeLinuxu do adresáře Windows bez nutnosti rozdělovat disk musíte udělat následující kroky:

  1. Vložit první CD do mechaniky,
  2. restartovat počítač,
  3. stisknout [F1] po té, co naběhne úvodní obrazovka MandrakeLinuxu,
  4. napsat lnx4win na příkazový řádek a stiknout [Enter]
Následujte instrukce, které se objeví na obrazovce.

Další podrobnosti o lnx4win lze nalézt v příslušném souboru readme.

POZNÁMKA:

Po vložení CD do mechaniky by se mělo automaticky objevit okno s možností přečíst si instalační nápovědu a shlédnout dema pro MandrakeLinux nebo projít tutoriál. Zde také můžete vytvořit spouštěcí disketu jak popsáno v bodě 3.

Pokud se tak nestane, spusťte:

D:\dosutils\autorun.exe

(za předpokladu, že vaše CD-ROM má přiřazeno písmeno D).

[na začátek stránky]


3. Vytvoření instalační diskety ve Windows

Jestliže Váš počítač nemůže startovat přímo z CD a předchozí metody nefungují, musíte si pod Windows vytvořit startovací disketu:

Začátek instalace:

na začátek stránky


4. Ostatní instalační metody

Jestliže Vám z jakéhokoliv důvodu nebudou vyhovovat předchozí metody (rádi byste nainstalovali Linux ze sítě, nebo z pcmcia zařízení,...), budete si také muset vytvořit startovací disketu :

xxxxx.image je obraz(image) startovacího programu:

cdrom.img instalace z CD-ROM
hd.img instalace z hardisku
network.img instalace z ftp/nfs/http
usbnet.img stejné, ale se síťovým adapterém USB
other.img instalace zahrnující vlastní ovladače
pcmcia.img instalace z pcmcia zařízení
blank.img instalace s vlastním jadrem pro Linux

blank.img je minimální obraz pro přizpůsobení instalace jádra.

[na začátek stránky]


Pokud máte problémy s grafickou instalací, můžete použít instalaci v textovém režimu. K její aktivaci stačí stisknout [F1] v uvítací obrazovce Mandrake Linuxu, a potom napsat příkaz text.

Pokud potřebujete provést záchrannou akci existujícího Mandrake Linuxu, vložte instalační CD (nebo odpovídající startovací disketu) a v uvítací obrazovce stiskněte [F1] a napište příkaz rescue.

Pro podrobnější technické informace navštivte http://www.linux-mandrake.com/drakx/README


Dále jsou popsány základní části instalace:

  1. Vložte do počítače instalační CD (nebo disketu, pokud je to zapotřebí) a restartujte počítač.
  2. Jakmile se objeví uvítací obrazovka MandrakeLinuxu, stiskněte Enter. Dále se držte instrukcí které se objeví na obrazovce.
  3. Jakmile je instalace dokončena, vyndejte CD z vysunuté mechaniky (a disketu pokud ji máte v mechanice). Počítač se restartuje.
  4. MandrakeLinux by měl nastartovat. Potom se můžete na počítač "přihlásit" jako "superuživatel"(rot) nebo na uživatelský účet, který jste při instalaci vytvořili.

Důležitá poznámka:

"Superuživatelský"(root) účet vám dává ničím neomezený přístup k Vašemu Linuxovému systému. Proto ho nepoužívejte jindy, než v případě nastavení nebo správy systému. Pro normální práci na počítači používejte normální uživatelský účet, který si můžete vytvořit pomocí nástroje "userdrake" nebo příkazy "adduser" a "passwd".

Přejeme hodně úspěchů se systémem Mandrake Linux!

[na začátek stránky]


Pro pomoc při instalaci se podívejte do dokumentace a na FAQ (často kladené dotazy) na internetových stránkách na adrese: